NEWSLETTER
    Wstęp

    Witajcie,

    Przed Wami kolejny, już dziewiąty, numer Zielonych Wiadomości.

    Opowiemy o prestiżowej nagrodzie, która trafiła w ręce właściciela grupy Green Holding i założyciela Green Factory – p. Artura Rytel, pierwszym w historii Green Holding raporcie ESG, wsparciu dla szkoły w Makarovie [UA] oraz innych, ciekawych wydarzeniach w ramach naszej firmy.

    Zapraszam do lektury!

    Przypomnę tylko, że jeśli macie temat, którym chcecie się podzielić ze wszystkimi na łamach Newslettera, zapraszam do kontaktu.

     

    Krajewska Agnieszka, Manager ds. aktywacji i komunikacji, a.krajewska@green-factory.com

    Artur Rytel laureatem konkursu BrandMe CEO

    Z przyjemnością informujemy, iż właściciel naszej firmy został laureatem prestiżowego konkursu BrandMe CEO – Lider w biznesie.

    Jest to jedno z flagowych wydarzeń organizowanych przez magazyn „Forbes”. To plebiscyt, którego celem jest wyłonienie liderów biznesu cechujących się autentycznością, odwagą, transparentnością, realizujących z pasją swoją misję, a jednocześnie nieoczywistych oraz inspirujących współpracowników. W tym roku odbyła się piąta edycja tego wydarzenia.

    20-osobowa Kapituła złożona z laureatów ubiegłorocznej edycji, przedstawicieli świata akademickiego, biznesu oraz redakcji „Forbesa” wyłoniła 9 laureatów i przyznała dwa specjalne wyróżnienia, które otrzymali Rafał Sonik oraz Robert i Anna Lewandowscy.

    Gala wręczenia nagród odbyła się 15.09.2022 a tegorocznym hasłem przewodnim tej inicjatywy był „Lider w kryzysie”. W trakcie Gali odbyły się panele dyskusyjne, podczas których Laureaci opowiadali o swoim podejściu do zarządzania firmą w sytuacji pandemii czy wojny w Ukrainie.

    Gratulujemy Panu Arturowi kolejnej prestiżowej nagrody!

     

    #jesteśmy przedsiębiorczy

     

    Agnieszka Krajewska, Manager ds. aktywacji i komunikacji

    22 listopada spółka Green Holding opublikowała pierwszy raport ESG

    Raport ESG, który został opublikowany, to kompleksowe podsumowanie działalności grupy Green Holding w 2021 roku i równocześnie zaprezentowanie celów – tych najbliższych, jak i długoterminowych – związanych ze środowiskiem (z ang. Environmental), społeczeństwem (z ang. Social responsibility) oraz ładem korporacyjnym (z ang. corporate Governance).

    Dbamy o dobre, jakościowe żywienie Polaków od wielu pokoleń. Zależy nam, żeby robić to także w sposób odpowiedzialny, który przyczyni się do troski o naszą planetę, jak i przyszłe pokolenia.
    Wierzymy, że działając w zgodzie z wyznaczoną przez Grupę Green Holding strategią realizujemy naszą misję, jak i spełniamy oczekiwania naszych klientów oraz partnerów biznesowych.

    „Jesteśmy Green” to hasło naszej strategii ESG.

    Składa się ona z czterech filarów:
    Dbamy o planetę
    Dbamy o produkt
    Dbamy o partnerstwo
    Dbamy o ludzi

    Postawiliśmy sobie cele do 2025 i 2030 roku, które dotyczą obszaru ESG. Wypełniając je, chcemy realnie przyczynić się do zmiany świata na lepsze.
    Wiemy, że działania dla dobra planety i przyszłych pokoleń muszą być wielopłaszczyznowe, dlatego m.in. stosujemy zasady rolnictwa regeneracyjnego, ograniczamy emisję CO2, przeciwdziałamy marnowaniu żywności i działamy etycznie.

    Zachęcamy do zapoznania się z raportem na stronie www.greenholding.pl

     

    #idziemy o krok dalej

    Małgorzata Pietrzyk-Żarska, Senior Sustainability Manager, Green Holding

    Gra Leanowa – co się kryje pod tym pojęciem?

    W poniedziałek 28 listopada rozpoczęliśmy pierwszy etap wdrażania kultury Ciągłego Doskonalenia „Small Details, Big Results”.

    Gra Leanowa to pierwszy przystanek na tej drodze. Polega ona na symulacji pewnego procesu, który z założenia nie jest idealny.  Podczas gry mierzone są różne czynniki jak np. zadowolenie Klienta czy czas realizacji procesu. Uczestnicy wcielają się w role, tak aby spełnić poszczególne wymagania. Zespół po pierwszej rundzie ma za zadanie zidentyfikować główne problemy i wdrożyć działania usprawniające. W drugiej rundzie zespół realizuje już usprawniony przez siebie proces.

    Dzięki zmierzeniu jakości procesu na początku, pomysłom i zaangażowaniu uczestników: Agnieszki Sosnowskiej, Bartka Krystkowiaka, Michała Wróbla, Pawła Widło, Piotra Iwaszkiewicza, Tomka Lubińskiego i Uli Gawrylak – Proces został usprawniony o 72%!

    Brawa dla całego zespołu!

    W grę wplecione są elementy leanowe tj. wartość dla Klienta, marnotrawstwo czy czas cyklu. Jak je należy rozumieć? Kiedy się pojawiły? Tego zespół dowie się na warsztatach z podstaw Lean, które dla tej grupy odbędą się w przyszłym tygodniu.

     

    Filip Olejniczak, Lean Manufacturing Manager

    Green Holding przeznacza 7 mln zł na instalację fotowoltaiczną

    Green Holding konsekwentnie realizuje odpowiedzialny model biznesu. Opracowanie planu transformacji energetycznej, montaż instalacji fotowoltaicznej o łącznej mocy 1,2 MW i wartości 7 milionów złotych – to plany na czwarty kwartał 2022 i rok 2023.

    „Zdajemy sobie sprawę, że stale musimy dbać o dalszy rozwój i reagować na zmieniający się świat. Pozostając wierni naszym wartościom, wpisanym w strategię biznesową Grupy Kapitałowej Green Holding, które obejmują otwartość na zmiany, odpowiedzialność i przedsiębiorczość, podjęliśmy działania w zgodzie z ideą zrównoważonego rozwoju” – mówi Artur Rytel, właściciel i Prezes Green Holding.

    Green Holding stawia na rozwój w obszarze odnawialnych źródeł energii. Jeszcze w tym roku wykonana zostanie instalacja o mocy 300kW w zakładzie Green Factory w Zdunowie a łączny koszt inwestycji wyniesie 1 milion złotych. Działania Green Holding bazują na opracowanym planie transformacji energetycznej, który zostanie wdrożony we wszystkich zakładach zlokalizowanych w Polsce.

    Całkowita moc instalacji, które powstaną w 2023 roku to 1,2 MW, a ich łączny koszt wyniesie 6 milionów złotych. Instalacje fotowoltaiczne zostaną zamontowane w Spółkach: Primavega, SVI oraz Green Factory (w zakładach w Zdunowie i Niepruszewie).

     

    # idziemy o krok dalej

    Małgorzata Pietrzyk-Żarska, Senior Sustainability Manager, Green Holding

    Wsparcia Ukrainy ciąg dalszy

    Nie ustając w pomocy dla Ukrainy, Zarząd Green Holding zdecydował o przekazaniu środków dla szkoły w Makarovie i łącząc siły ze wsparciem finansowym naszego partnera biznesowego – holenderskiej firmy Hessing, zakupiony został wysokiej klasy bus, który będzie służył do transportu dzieci.

    Pod koniec września odwiedzili nas przedstawiciele Departamentu Oświaty w Makarovie i tego dnia dopełnione zostały wszelkie formalności, włącznie z przekazaniem pojazdu.

    Był to mocno wzruszający moment, szczególnie kiedy Goście pokazywali nam zdjęcia spalonych szkół, przedszkoli, autobusów oraz zdjęcia schronów. Przekazany bus z pewnością bardzo pomoże społeczności szkolnej i ułatwi im dojazd do placówki.

    Trzymamy kciuki za naszych Przyjaciół z Ukrainy.

    Chwała Ukrainie.

     

    #dbamy o innych

    Agnieszka Krajewska, Manager ds. aktywacji i komunikacji

    Moja pasja – konie

    Zachęcam do przeczytania inspirującego wywiadu z Mileną Białołęcką – Kierownikiem Działu Ewidencji.

     

    Agnieszka Krajewska: Słyszałam, że konie są od wielu lat w centrum Twoich zainteresowań.

    Skąd wzięła się ta pasja?

    Milena Białołęcka: Pierwszy raz miałam styczność z koniem jako 10-letnia dziewczynka. Urzekła mnie przepiękna tarantowata klacz mojego stryja. Od tamtej pory moje zainteresowanie powoli z tyłu głowy kiełkowało podsycane zagłębianiem się w najróżniejszą literaturę o tej tematyce 😊.

     

    AK: Co urzeka Cię w kontakcie z końmi?

    MB: W koniach urzekają mnie ich niekontrolowane reakcje na dwustronne dostrzeganie otaczającego świata. Zwykło się mówić, że w jednym koniu mieszkają dwa: prawy i lewy 😊. Konie inaczej postrzegają to co dzieje się z ich lewej strony, a całkiem inaczej reagują, gdy ujrzą to po chwili z prawej strony.

     

    AK: Jak często spędzasz czas z końmi i czy masz swojego ulubionego zwierzaka?

    MB: Od roku jestem właścicielem konia (Paris-Dakar), którego praktycznie mam przy sobie w przydomowej stajni. Spędzam z nim z przyjemnością około dwóch godzin każdego dnia i około 8 godzin w weekend. Dostałam go jako 5-cio miesięcznego źrebaczka.

     

    AK: Skąd czerpiesz wiedzę na temat opieki i postępowania z tymi zwierzętami?

    MB: Myślę, że najlepszą metodą nauki o koniach jest praktyka 😊. Najwięcej o sobie nauczył mnie Dakar. Wiedzę teoretyczną natomiast czerpałam na kursie technika weterynarii.

     

    AK: Czy nauka jazdy na koniu jest trudna i ile godzin trzeba poświęcić, aby samodzielnie jeździć konno?

    MB: Nauka jazdy na koniu przede wszystkim wymaga ogromnego skupienia na zwierzęciu oraz kontroli własnych emocji i to jest chyba najtrudniejsze do opanowania 😊. Stopień trudności podnosi się wraz z oczekiwaniami osiąganego poziomu. Każdy ma inne predyspozycje fizyczne i osobowościowe, dlatego droga do samodzielnej jazdy na koniu może bardzo się różnić u poszczególnych osób.

     

    AK: Komu mogłabyś szczególnie polecić ten sposób spędzania wolnego czasu?

    MB: Każdemu. Poświęcanie czasu dla koni nie zawsze musi ograniczać się tylko do nauki jazdy na nich. Możemy po prostu spędzać z nimi czas i odkrywać ich charaktery. Konie potrafią w magiczny sposób pokazać nam nasze emocje, tak jakbyśmy przeglądali się w lustrach…

    AK: Bardzo dziękuję za rozmowę. Jestem pewna, że po przeczytaniu tylu pięknych słów o koniach, niejednej osobie zakiełkuje w głowie myśl, aby odwiedzić stajnie.

    Green Day

    18 października odbyła się pierwsza edycja akcji ‘Bądźmy Green’.

    Inspiracją do jej zorganizowania był Światowy Dzień Owoców i Warzyw oraz chęć podkreślenia jak bardzo jesteśmy ‘Green’ w wielu obszarach.

    Zaangażowanie przerosło nasze oczekiwania! Niemal wszyscy, którzy tego dnia byli w biurach, zaskoczyli nas zielonymi akcentami w ubiorze. Co więcej, te osoby, które pracowały w domu również aktywnie dołączyły pokazując, że ‘Green’ możemy być zawsze i wszędzie.

    Po raz kolejny udowodniliśmy, że jesteśmy zgranym zespołem, którego DNA jest koloru zielonego.

    Inaugurację akcji uznajemy za udaną i z pewnością będziemy ją kontynuować w latach kolejnych!

     

    #działamy zespołowo

     

    Agnieszka Krajewska, Manager ds. aktywacji i komunikacji

    Ćwiczenia ewakuacyjne

    Ważnym elementem bezpieczeństwa pożarowego są ćwiczenia ewakuacyjne. Jeśli są przeprowadzane regularnie, skutkują właściwym przygotowaniem załogi do szybkiego opuszczenia zagrożonego budynku. W październiku pracownicy Niepruszewa, a 1 grudnia pracownicy w Zdunowie wzięli udział w kolejnej próbnej ewakuacji.

    Warto wspomnieć, że już września odbywały się szkolenia dla członków Zespołu Ewakuacyjnego i pracowników Ochrony. Uszczelniono przy tym system kontroli dostępu/obecności, aby w każdej chwili dostępna była aktualna informacja o osobach, które w razie niebezpieczeństwa powinny zostać ewakuowane. Następnie postanowiliśmy sprawdzić przygotowanie zespołów w akcji. Przeszkoleni pracownicy szybko i sprawnie pomogli w wyjściu i przeliczeniu ewakuowanych osób w oparciu o informację z systemu kontroli dostępu.

    W Niepruszewie po próbnej ewakuacji na Zespół Ewakuacyjny czekała niespodzianka: profesjonalne szkolenie z posługiwania się środkami gaśniczymi. Podczas szkolenia można było samodzielnie lub w zespole zgasić płonący komputer lub skrzynkę bezpiecznikową. Każdy mógł wziąć udział w symulacji pożaru w pomieszczeniu, aby poczuć się jak strażak podczas akcji. Z dużym zainteresowaniem spotkał się też pokaz gaszenia pożaru samochodu gaśnicą proszkową – mogliśmy sami przekonać się, że wyposażanie pojazdów w gaśnice ma sens 😊

    #idziemy o krok dalej

    #dbamy o innych

     

    Tomasz Lubiński, Koordynator ds. BHP

    Co łączy Niepruszewo z rogalami świętomarcińskimi?

    Rogale świętomarcińskie są robione z ciasta półfrancuskiego z nadzieniem z białego maku.

    Tradycja ich wypieku w Poznaniu sięga 1891 roku. Gdy zbliżał się dzień św. Marcina (11 listopada), ówczesny proboszcz poznańskiej parafii pod wezwaniem św. Marcina, ks. Jan Lewicki, zaapelował do wiernych, aby – wzorem patrona – zrobili coś dla biednych. Józef Melzer, jeden z poznańskich cukierników, odpowiadając na apel proboszcza, upiekł trzy blachy rogali i przyniósł pod kościół. W następnych latach dołączyli do niego inni, aby każdy mógł w ten dzień najeść się do syta. Tradycja wypiekania rogali świętomarcińskich na dzień 11 listopada przetrwała w Poznaniu do dziś. W tym dniu poznaniacy zjadają go kilkaset ton.

    Jak przystało na firmę z okolic Poznania, w Niepruszewie zadbano o poczęstunek w tym wyjątkowym dniu. Każdy z pracowników mógł skusić się na rogala świętomarcińskiego, bo tego dnia ważniejsze od liczenia kalorii było kultywowanie tradycji😊

     

    #dbamy o innych

    Agnieszka Krajewska, Manager ds. komunikacji i aktywacji

    Green Factory – Great Factory – Great People

    W drugiej połowie września z inicjatywy Działu HR nastąpiła inauguracja projektu Poznajmy się, w którym raz na miesiąc osoby z poszczególnych działów będą przybliżać swoje sylwetki, specyfikę pracy, podział obowiązków w ramach działów a nawet zdradzać czym interesują się w życiu prywatnym.

    Zdajemy sobie sprawę, że jako firma intensywnie się rozwijamy i rozrastamy. Jesteśmy coraz większym zespołem i czasem może nie do końca zdajemy sobie sprawę z funkcji poszczególnych osób. Zbudowanie takiej wiedzy z pewnością pomoże nam w codziennej pracy i wzmocni zrozumienie. Pozwoli nam to lepiej poznać osoby, z którymi pracujemy i upewnić się, z jakimi tematami, do których osób powinniśmy się zgłaszać.

    Bez wątpienia praca zespołowa jest istotnym elementem naszej biznesowej codzienności i im lepiej się poznamy, tym będzie nam się lepiej pracowało.

    Do tej pory swoimi prezentacjami podzieliły się z nami Działy: Marketingu i NPD, Jakości oraz Sprzedaży. Czekamy z niecierpliwością na kolejne spotkania. Najbliższe w styczniu z Działami Logistyki i Magazynowania oraz Działem Planowania.

     

    #działamy zespołowo

    Agnieszka Krajewska, Manager ds. aktywacji i komunikacji

    Ekologia w pracy

    W duchu wartości „Idziemy o krok dalej” kontynuujemy cykl porad ‘Ekologia w pracy’. Myślimy o przyszłości i chcemy zainspirować Was do aktywności.

    Każdy z nas może dołożyć swoją cegiełkę, aby wesprzeć prośrodowiskowe działania. Najmniejszy gest, jeśli wykonany zostanie przez wiele osób, może przyczynić się do ochrony otaczającego nas świata.

     

    Porada nr 3 ZREZYGNUJ Z TOREB JEDNORAZOWYCH

     

    Czy wiesz, że…

    Plastikowa reklamówka rozkłada się 400 lat.

    Średni czas wykorzystania plastikowej reklamówki to 20 – 30 minut.

    Pierwsza wyprodukowana reklamówka jeszcze się nie rozłożyła.

    Foliówki przyczyniają się do śmierci wielu zwierząt, od ptaków, poprzez foki, żółwie czy ryby. Zwierzęta zaplątują się w nie, niczym w pułapkę i duszą lub, myląc z pokarmem, zablokowują swój przewód pokarmowy.

    Co możemy zrobić?

    Na zakupy zabieraj własną torbę albo wiklinowy koszyk.

    Pakuj warzywa i owoce do własnych siatek.

    Drugie śniadanie pakuj do pojemników wielokrotnego użytku.

    Co nasza firma robi w tym kierunku?

    Rezygnujemy z opakowań jednorazowego użytku. Stosujemy plastikowe skrzynki wielorazowego użytku do transportu towarów do naszych klientów oraz surowców z Primavega.

    Stosujemy palety systemowe CHEP do transportu towarów.

    Dzięki w/w w 2021 roku zaoszczędziliśmy 25,4 tony CO².

     

    Żyjąc bardziej świadomie i dokonując ekologicznych wyborów, każdego dnia zmieniamy świat na lepsze.

     

    # idziemy o krok dalej

    Małgorzata Pietrzyk-Żarska, Senior Sustainability Manager, Green Holding

    Agnieszka Krajewska, Manager ds. aktywacji i komunikacji

    DLACZEGO WARTO SIĘGAĆ PO ROŚLINY STRĄCZKOWE W ZIMIE?

    Gdy za oknem trwa zima, nie ma mowy żebyśmy przetrwali bez ciepłego, pożywnego posiłku. Wracamy wówczas chętnie do treściwego, sycącego jedzenia. Chętnie na talerzu gościmy kotlety, zasmażaną kapustę, kluseczki okraszone słoninką, tłuste i treściwe zupy. Taka dieta sprawia, że na koniec zimy mamy kilka kilogramów więcej, a nasze wyniki badań krwi wskazują na wyższe wartości cholesterolu. Co zatem zrobić, aby jeść treściwie i zdrowo zimą?  A gdyby tak przygotowywać ciepłe i pożywne dania bazujące na roślinach strączkowych? Nie dość, że nasza figura byłaby w idealnym stanie, to i zdrowie byśmy podreperowali. Sprawdźmy zatem, jakie korzyści daje nam jedzenie roślin strączkowych zimową porą?

    Poznajmy strączki!

    Do warzyw strączkowych zaliczamy wiele roślin z rodziny Bobowate. Najpopularniejsze w Polsce są: fasola zwykła, fasola wielokwiatowa, groch zwyczajny, soja warzywna, bób, ciecierzyca, soczewica jadalna, fasola adzuki.

    Niewątpliwą zaletą roślin strączkowych jest wysoka zawartość białka (od 17 do 40% suchej masy produktu). Najwięcej białka znajduje się w soi i soczewicy, na drugim miejscu są fasola i groch. To, za co, ceni się rośliny strączkowe, to wysoka zawartość błonnika pokarmowego, który dobrze wpływa na pracę jelit oraz obniżenie poziomu cholesterolu i stężenia cukru we krwi. Do tego wszystkiego należy dołączyć niską zawartość tłuszczu (ok. 2% suchej masy) oraz fakt, rośliny strączkowe charakteryzują się dobrym profilem kwasów tłuszczowych – są to kwasy tłuszczowe jedno i wielonienasycone.

    Zyski zdrowotne

    Przede wszystkim wybierając częściej rośliny strączkowe, zamiast mięsa, będziemy działać ochronnie na układ krążenia, ze względu na redukcję spożycia tłuszczu, w tym tłuszczy nasyconych. Dodatkowo, w porównaniu ze spożyciem mięsa, można zaoszczędzić sporo kalorii – redukcja spożycia nawet o 50%! Efekt sytości za to będzie bardzo podobny, gdyż rośliny strączkowe mają sporo białka i błonnika pokarmowego.

    Zyski smakowe

    Warto zauważyć, iż zyskamy również nowe, ciekawe przepisy kulinarne. Rośliny strączkowe są bowiem bardzo uniwersalnym produktem do wykorzystania. Można na ich bazie przygotowywać wspaniałe gulasze z dodatkiem warzyw, idealnie nadają się do zup jako „treściwy składnik”. To świetny materiał do przyrządzania mielonych kotlecików, pasztetów i past. Jednocześnie to co zimą istotne – do przyprawiania dań z roślinami strączkowymi, idealnie pasują przyprawy rozgrzewające nas w chłodne dni. Będą to: tymianek, kurkuma, chili, imbir, rozmaryn, gałka muszkatołowa.

    Zysków jak widać mamy wiele i warto to wykorzystać. Będziemy wówczas całą zimę pełni energii, dobrze odżywieni, a wiosną unikniemy problemu zwiększonej masy ciała.

    Ewa Ceborska-Scheiterbauer, dietetyk